Ignoră și mergi la conținut
  Navighează înainte pentru a accesa rezultatele sugerate

  Politica privind circumstanțele atenuante

  Notă: acest articol nu abordează circumstanțele legate de pandemia de coronavirus (COVID-19). Consultă articolul nostru privind circumstanțele atenuante legate de pandemia de COVID-19 pentru a afla mai multe despre acoperirea situațiilor care implică pandemia de COVID-19 și, în special, limitele de acoperire pentru rezervările făcute după 14 martie 2020.

  Această politică se aplică formalităților de check-in efectuate până pe 19 ianuarie 2021 inclusiv. Pentru formalitățile de check-in efectuate după această dată, se va aplica politica actualizată de mai jos.

  În vigoare până pe: 19 ianuarie 2021

  Cum funcționează

  Este posibil să îți putem oferi o rambursare sau să renunțăm la penalizările de anulare dacă trebuie să anulezi din cauza unei situații neprevăzute, pe care nu o poți controla. Mai jos este o listă a circumstanțelor acoperite de Politica privind circumstanțele atenuante. Înainte de a anula, verifică dacă situația ta este inclusă în lista de mai jos și dacă poți furniza documentele justificative necesare.

  Este important să reții că anulările fără penalizări sunt disponibile numai în cazul circumstanțelor atenuante care au loc înainte de data oficială de check-in pentru rezervarea ta. În plus, Politica noastră privind circumstanțele atenuante nu se aplică rezervărilor Luxe sau Luxury Retreats, care fac obiectul unei alte Politici privind rambursarea oaspeților Luxe.

  Circumstanțe care necesită documente justificative

  Decesul unei gazde, al unui oaspete sau al unei co-gazde, al unui oaspete suplimentar, al unui membru apropiat al familiei sau al unui îngrijitor. Ți se va solicita să prezinți unul dintre următoarele documente:

  • certificat de deces
  • necrolog
  • articol de știri în care se precizează numele persoanei decedate
  • raport al poliției

  Boală sau vătămare corporală gravă neașteptată a unei gazde sau a unui membru al grupului care călătorește. Ți se va solicita să prezinți un certificat medical care să confirme că persoana respectivă nu poate găzdui sau călători din cauza unei boli sau vătămări grave neașteptate. De asemenea, certificatul trebuie să aibă o dată ulterioară datei la care a fost făcută rezervarea și să fie furnizat în termen de 14 zile de la anularea acesteia. În acest moment, condițiile preexistente cunoscute utilizatorului la momentul rezervării nu sunt acoperite de Politica privind circumstanțele atenuante.

  Obligațiile impuse de instituții de stat, inclusiv datoria de jurat, restricțiile de călătorie, înfățișările în instanță și participarea la acțiuni militare. Ți se va cere să prezinți o copie a notificării oficiale cu data ulterioară datei rezervării, incluzând numele persoanei care îndeplinește obligația.

  Daune neprevăzute aduse proprietății, probleme cu întreținerea și cu dotările privind locuința din anunțul Airbnb, în urma cărora aceasta nu prezintă condiții de siguranță pentru a găzdui oaspeți sau care împiedică oaspeții să aibă acces la dotări de bază, cum ar fi apă curentă. Aceasta nu include renovările planificate. Ți se va cere să prezinți toate documentele următoare:

  • dovada că problema este în curs de remediere
  • o estimare a datei la care va fi remediată
  • o factură pentru reparațiile efectuate
  • fotografii ale daunelor

  Perturbări ale transportului care fac imposibilă deplasarea la destinație, inclusiv închideri ale drumurilor și anulări ale zborurilor, în cazul în care nu există metode de călătorie alternative. Aceste situații includ închiderile și anulările cauzate de dezastre naturale, cum ar fi cutremure sau furtuni violente. Ți se va solicita să prezinți o notificare privind închiderea drumului sau documente din partea companiei aeriene care să ateste că zborul a fost anulat și documente justificative care să confirme că nu este posibil să călătorești la destinație.

  Anulări ale călătoriilor cu trenul, autobuzul sau feribotul în cazul în care nu au fost disponibile călătorii alternative în aceeași zi. Ți se va cere să prezinți documente care arată în mod clar faptul că transportatorul nu opera în ziua respectivă, cum ar fi o captură de ecran a site-ului companiei sau un link către o declarație oficială a transportatorului.

  Circumstanțe care necesită o analiză specială

  Nu există documente care trebuie prezentate pentru aceste situații, însă echipa noastră specializată va examina fiecare caz pentru a confirma că situația te afectează direct.

  Rezervări Open Homes care au fost anulate. Mai multe informații despre Open Homes.

  Dezastre naturale, activitate teroristă și tulburări civile/politice care împiedică oaspetele să călătorească spre sau dinspre destinație sau care fac găzduirea oaspeților nesigură.

  Epidemie sau boală care afectează brusc o regiune sau un întreg grup de persoane. Aceasta nu include bolile existente care sunt asociate cu o regiune, de exemplu, malaria în Thailanda sau febra dengue în Hawaii. Orice actualizări ale politicii noastre privind un focar de boală și domeniul de aplicare al politicii vor fi stabilite pe baza anunțurilor făcute de Organizația Mondială a Sănătății și autoritățile locale.

   Restricții de călătorie impuse de un guvern, o agenție de aplicare a legii sau de armată care restricționează călătoriile spre sau dinspre locul de destinație al anunțului sau experienței.

   Recomandări privind amenințările la adresa siguranței și securității emise pentru locul de destinație al anunțului sau experienței sau locul de plecare al oaspetelui.

   Întreruperi majore ale utilităților care afectează locul de destinație al anunțului sau experienței.

   Modificări ale condițiilor privind vizele sau pașapoartele care fac imposibilă călătoria către locul de destinație. Această situație nu include documentele de călătorie pierdute sau expirate.

   Ce trebuie să faci în continuare

   Dacă ai confirmat că situația ta îndeplinește condițiile de mai sus, mai întâi anulează rezervarea locuinței sau experiența Airbnb. Dacă rezervarea ta se încadrează într-o circumstanță atenuantă recunoscută, vei primi notificarea că rezervarea ta se califică pentru o anulare fără penalizări și vei obține o rambursare integrală dacă ești oaspete.

   Dacă rezervarea ta nu se califică automat, continuă cu anularea rezervării și apoi contactează-ne pentru a depune o cerere de despăgubire. Te vom îndruma pentru a parcurge pașii următori, care vor include trimiterea documentației necesare și timpul de așteptare pentru ca echipa noastră să-ți analizeze cazul. Cererile de despăgubire trebuie trimise în termen de 14 zile de la anulare.

   Notă: politica privind circumstanțele atenuante de mai jos se aplică tuturor formalităților de check-in efectuate începând cu data de 20 ianuarie 2021. Pentru toate formalitățile de check-in efectuate înainte de 20 ianuarie 2021, se aplică în continuare politica existentă de mai sus. Aplicarea acestei politici în cazul pandemiei de COVID-19 nu se va schimba atunci când noua politică va intra în vigoare pe 20 ianuarie 2021, iar majoritatea circumstanțelor legate de COVID-19 vor continua să fie excluse.

   Politica privind circumstanțele atenuante

   Data intrării în vigoare: 20 ianuarie 2021

   Prezentare generală

   Această Politică privind circumstanțele atenuante explică modul de gestionare a anulărilor atunci când după rezervare au loc evenimente neprevăzute pe care nu le poți controla și care fac imposibilă sau ilegală finalizarea rezervării. Această politică se aplică atât rezervărilor de cazare, cât și celor de experiențe.

   Atunci când această politică permite anularea, aceasta controlează și are prioritate față de politica de anulare a rezervării. Oaspeții afectați de un eveniment care face obiectul acestei politici își pot anula rezervarea și pot primi, în funcție de circumstanțe, o rambursare în numerar, credit de călătorie și/sau o altă contraprestație. Gazdele afectate de un eveniment care face obiectul acestei politici pot anula fără consecințe negative. Totuși, în funcție de circumstanțe, datele rezervării anulate pot fi blocate în calendarele lor.

   Ce evenimente sunt acoperite

   Această politică utilizează termenul „eveniment” pentru a se referi la următoarele situații care apar după rezervare, sunt neprevăzute la momentul rezervării și împiedică sau interzic legal finalizarea rezervării.

   Modificări ale condițiilor guvernamentale privind călătoriile. Modificări neașteptate ale condițiilor privind vizele sau pașapoartele impuse de o agenție guvernamentală, care împiedică deplasarea la destinație. Acestea nu includ documentele de călătorie pierdute sau expirate sau alte circumstanțe personale legate de autorizația de călătorie a unui oaspete.

   Situații de urgență și epidemii declarate. Guvernul a declarat situații de urgență locale sau naționale, epidemii, pandemii și urgențe de sănătate publică. Acestea nu includ bolile care sunt endemice sau asociate în mod obișnuit cu o regiune (de exemplu, malaria în Thailanda sau febra dengue în Hawaii).

   Restricții guvernamentale de călătorie. Restricții de călătorie impuse de o agenție guvernamentală, care împiedică sau interzic deplasarea, șederea sau întoarcerea de la adresa locuinței din anunț. Acestea nu includ recomandările de călătorie fără caracter obligatoriu și îndrumările guvernamentale similare.

   Acțiuni militare și alte ostilități. Războaie, ostilități, invazii, război civil, terorism, explozii, bombardamente, rebeliuni, revolte, insurecție, dezordine civilă și tulburări civile.

   Dezastre naturale. Dezastre naturale, evenimente imprevizibile care exclud intervenția omului, întreruperi masive în alimentarea cu utilitățile esențiale, erupții vulcanice, tsunamiuri și alte fenomene meteorologice severe și anormale. Acestea nu includ fenomenele meteorologice sau naturale care sunt suficient de obișnuite pentru a fi previzibile în locul respectiv, de exemplu, uraganele care au loc în timpul sezonului uraganelor în Florida.

   Ce nu este acoperit

   Toate celelalte evenimente. Această politică permite anulări numai în cazul evenimentelor descrise mai sus. Toate celelalte evenimente sunt excluse. Exemple de situații pentru care această politică nu permite anulări: boli, afecțiuni sau vătămări neprevăzute; obligații impuse de instituții de stat, cum ar fi obligația de jurat, înfățișările în instanță sau obligațiile militare; recomandări de călătorie sau alte îndrumări guvernamentale (care nu implică o interdicție de călătorie); anularea sau reprogramarea unui eveniment pentru care a fost făcută rezervarea; și perturbări ale transportului care nu au legătură cu un eveniment acoperit, cum ar fi închiderea drumurilor, precum și anulări ale zborului, trenului, autobuzului și feribotului. Dacă anulezi o rezervare în aceste cazuri, suma rambursată va fi determinată de politica de anulare care se aplică rezervării.

   Ce trebuie să faci în continuare

   Dacă te anunțăm sau publicăm informații care confirmă că această politică se aplică rezervării tale, te rugăm să urmezi instrucțiunile de anulare pe care le furnizăm. După ce te-am anunțat sau am publicat informații despre modul în care se aplică această politică, ar trebui să ai opțiunea de anulare în conformitate cu această politică accesând pagina Călătorii și anulând rezervarea în cauză. Dacă crezi că această politică se aplică rezervării tale, dar nu te-am anunțat sau nu am publicat informații despre eveniment, te rugăm să ne contactezi pentru a anula rezervarea. În toate cazurile, trebuie să fii gata să pui la dispoziție documente justificative care să arate impactul evenimentului asupra ta sau asupra rezervării tale.

   Dacă ai întrebări, te rugăm să ne contactezi.

   Alte aspecte de care trebuie să ții cont

   Această politică se aplică tuturor rezervărilor a căror dată de check-in este începând cu data intrării în vigoare. Această politică nu se aplică rezervărilor Luxe, care fac obiectul unei alte Politici privind rambursarea oaspeților Luxe.

   Ai obținut ajutorul de care aveai nevoie?
   Articole similare