Ignoră și mergi la conținut
  Navighează înainte pentru a accesa rezultatele sugerate

  Politica privind circumstanțele atenuante și coronavirusul (COVID-19)

  Ultima actualizare: 19 martie 2020

  Pe 11 martie, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a declarat că epidemia de coronavirus, cunoscută sub numele de COVID-19, este o pandemie globală. De atunci, focarul a evoluat rapid, guvernele din întreaga lume luând măsuri rapide pentru a încetini răspândirea COVID-19.

  Ca răspuns, în cadrul politicii noastre privind circumstanțele atenuante, oferim următoarea acoperire pentru situațiile legate de COVID-19, pentru a contribui la protejarea comunității noastre și a-i liniști pe toți membrii săi. Te rugăm să monitorizezi această pagină pentru actualizări despre acoperire.

  Rezumat

  Rezervările pentru cazări și experiențe Airbnb realizate până pe 14 martie 2020 (inclusiv), cu data de check-in între 14 martie 2020 și 14 aprilie 2020, sunt acoperite de politică și pot fi anulate înainte de check-in. Oaspeții care anulează vor beneficia de rambursare integrală, iar gazdele vor putea anula fără taxe și fără niciun impact asupra statutului lor de Super-gazdă. Airbnb va rambursa toate taxele de servicii pentru rezervările acoperite.

  Pentru rezervările realizate după 14 martie 2020, precum și pentru rezervările realizate până pe 14 martie 2020 (inclusiv), cu data de check-in după 14 aprilie 2020, se va aplica politica de anulare a gazdei, ca de obicei. Anulările trimise înainte de 14 martie 2020 vor fi tratate în funcție de acoperirea circumstanțelor atenuante în vigoare la momentul depunerii (nu acoperirea descrisă aici).

  Dacă o rezervare a început deja (data de check-in a trecut), această circumstanță atenuantă nu se aplică.

  Rezervările interne din China continentală sunt acoperite de declarația existentă referitoare lacircumstanțele atenuante privind COVID-19 pentru China continentală. Rezervările Luxe și Luxury Retreats sunt acoperite de Politica de rambursare pentru oaspeți Luxe.

  Ce rezervări sunt acoperite

  Rezervările realizate până pe 14 martie 2020 (inclusiv)

  Rezervările pentru cazări și experiențe Airbnb realizate până pe 14 martie 2020 (inclusiv), cu data de check-in între 14 martie 2020 și 14 aprilie 2020, pot fi anulate înainte de check-in. Acest lucru înseamnă că oaspeții care anulează vor beneficia de rambursare integrală, gazdele vor putea anula fără taxe și fără niciun impact asupra statutului lor de Super-gazdă, iar Airbnb va rambursa toate taxele de servicii.

  Rezervările pentru cazări și experiențe Airbnb realizate până pe 14 martie 2020 (inclusiv), cu data de check-in după 14 aprilie 2020, nu sunt acoperite în prezent în cazul circumstanțelor atenuante legate de COVID-19. Se va aplica politica de anulare a gazdei, ca de obicei.

  Dacă o rezervare a început deja (data de check-in a trecut), politica privind circumstanțele atenuante nu se va aplica.

  Rezervările realizate după 14 martie 2020

  Rezervările pentru cazări și experiențe Airbnb realizate după 14 martie 2020 nu vor fi acoperite de politica noastră privind circumstanțele atenuante, cu excepția cazului în care oaspetele sau gazda s-a îmbolnăvit cu COVID-19. Circumstanțele legate de pandemia de COVID-19 care nu sunt acoperite includ: perturbări și anulări ale transportului; recomandări și restricții de călătorie; recomandări de sănătate și carantine; modificări ale legislației aplicabile și alte dispoziții impuse de autorități, cum ar fi ordinele de evacuare, închiderea frontierelor, interzicerea închirierilor pe termen scurt și condițiile privind adăpostul la fața locului. Se va aplica politica de anulare a gazdei, ca de obicei.

  Politica noastră privind circumstanțele atenuante este menită să protejeze oaspeții și gazdele de circumstanțele neprevăzute care apar după rezervare. După ce Organizația Mondială a Sănătății a declarat COVID-19 drept pandemie globală, politica privind circumstanțele atenuante nu se va mai aplica, deoarece COVID-19 și consecințele sale nu mai sunt neprevăzute sau neașteptate. Te rugăm să citești cu atenție politica de anulare a gazdei atunci când faci o rezervare și să iei în considerare alegerea unei opțiuni care să îți ofere flexibilitate.

  Cum funcționează

  Dacă rezervarea ta este acoperită, aceasta va fi marcată ca atare în pagina cu detaliile rezervării (o poți găsi în secțiunea Călătorii dacă ești oaspete sau în panoul de control dacă ești gazdă).

  Pentru oaspeți: Dacă anulezi o rezervare acoperită, vei primi o rambursare integrală, iar Airbnb va rambursa toate taxele pentru servicii. Nu este nevoie să ne contactezi în acest caz. Mai multe despre modul în care funcționează rambursările.

  Pentru gazde: Dacă anulezi o rezervare acoperită, nu vei fi taxat, statutul tău de Super-gazdă nu va fi afectat, iar Airbnb va rambursa toate taxele pentru servicii. Nu este nevoie să ne contactezi în acest caz.

  Dacă rezervarea ta nu este acoperită, se va aplica politica obișnuită de anulare a gazdei. Îți recomandăm să contactezi gazda sau oaspetele pentru a discuta despre anulări și rambursări.

  Actualizări și resurse privind pandemia de coronavirus

  În Centrul de resurse am pus la dispoziție o selecție de articole pentru a veni în sprijinul comunității noastre în această perioadă. Aici poți găsi cele mai recente informații cu privire la reacția noastră față de pandemia de COVID-19, de la actualizări de politici la resurse pentru gazde și oaspeți. Iată câteva dintre acestea:

  Poți afla, de asemenea, mai multe despre politica noastră generală privind circumstanțele atenuante pentru situațiile care nu au legătură cu COVID-19.

  Solicităm tuturor membrilor comunității să manifeste o atitudine respectuoasă și incluzivă și să respecte politica noastră anti-discriminare atunci când interacționează cu alți membri ai comunității noastre.

  Vom continua să verificăm aplicarea acestei politici. Te rugăm să consulți periodic această pagină pentru actualizări și informații noi.

  Conectează-te pentru asistență personalizată

  Obține ajutor pentru rezervările tale, contul tău și multe altele.
  Înscrie-te