Sugestiile vor fi afișate după ce începi să tastezi în câmpul de căutare. Utilizează săgețile în sus și în jos pentru a consulta sugestiile. Utilizează tasta Enter pentru a selecta. Dacă selecția este o expresie, acea expresie va fi introdusă în câmpul de căutare. Dacă sugestia este un link, browserul va naviga la pagina respectivă.
Îndrumări

Verificarea identității

La Airbnb, ne străduim permanent să facem comunitatea noastră cât mai sigură posibil pentru toată lumea. Oferindu-ne informațiile de identificare, contribui la consolidarea încrederii în comunitate. De aceea, înainte de a rezerva o cazare sau o experiență sau de a deveni gazdă, este posibil să îți solicităm un act de identitate oficial sau să-ți confirmi numele și să adaugi adresa.

Pentru mai multe informații, consultă Politica de confidențialitate.

Cum funcționează

Gazdele le pot cere oaspeților să furnizeze un act de identitate oficial pentru a rezerva o locuință sau o experiență. Uneori, vom solicita chiar noi un act de identitate pentru a putea verifica dacă persoana este cine spune că este. Oricare ar fi motivul, actul tău de identitate nu va fi niciodată pus la dispoziția altor utilizatori Airbnb.

Confirmă-ți identitatea

Când ți se cere să-ți confirmi identitatea, va trebui să-ți adaugi numele și adresa, așa cum apar în actul de identitate, sau să trimiți o fotografie a actului tău de identitate oficial. Acesta poate fi un permis de conducere, un pașaport, o carte de identitate sau o viză. Dacă trebuie să revii și să finalizezi confirmarea identității mai târziu, este în regulă, poți continua de unde ai rămas.

Uneori, îți vom cere să îți faci o nouă fotografie. Aceasta este diferită de fotografia ta de profil, pe care îți putem, de asemenea, solicita să o adaugi.

Reține că finalizarea acestui proces nu reprezintă o aprobare a unei gazde sau a unui oaspete, o garanție a identității cuiva sau o asigurare că interacțiunea cu persoana în cauză va fi sigură. Fă întotdeauna cum crezi mai bine de cuviință și urmează sugestiile noastre privind siguranța pentru oaspeți și gazde.

Alte modalități prin care îți putem verifica identitatea

În unele cazuri, este posibil să nu fie necesar să adaugi un act de identitate oficial. Vom confirma că ești cine spui că ești atunci când adaugi numele și adresa, așa cum apar în actul de identitate (trebuie să fie aceeași adresă la care primești documente bancare sau facturi de utilități). Vom compara aceste informații cu baze de date terțe protejate.

Ce informații sunt transmise gazdei

Nu vom pune niciodată actul tău de identitate la dispoziția altor persoane care utilizează Airbnb. Nu transmitem gazdelor fotografia actului tău de identitate, fotografia pe care ți-ai făcut-o ca parte a procesului de verificare a identității sau adresa ta.

Cu toate acestea, transmitem următoarele informații:

  • Prenumele, așa cum apare în actul tău de identitate.
  • Dacă ai mai mult sau mai puțin de 25 de ani.
  • Dacă actul tău de identitate a fost adăugat cu succes.
  • Fotografia și numele din profilul tău.

Află mai multe despre confidențialitate și despre modul în care folosim compararea fotografiilor pentru a menține siguranța comunității noastre.

Stocarea și eliminarea fotografiei actului tău de identitate

Stocarea fotografiei actului tău de identitate oficial este reglementată de Politica de confidențialitate, care descrie eforturile noastre de a-ți proteja informațiile.

Îți recomandăm să nu elimini fotografia actului tău de identitate. Dacă o faci, toate rezervările viitoare vor fi anulate. Cu toate acestea, poți elimina fotografia actului de identitate la 90 de zile după ce finalizezi cea mai recentă rezervare. Accesează secțiunea Informații personale din Setările contului. Lângă Act de identitate oficial, selectează Elimină.

Și încă ceva: uneori, este posibil să utilizăm informațiile din actul de identitate pentru a efectua verificări ale antecedentelor.

Cât durează verificarea

Procesul de verificare poate dura până la 24 de ore, dar, uneori, poți primi aprobarea în decurs de câteva ore. Poți consulta starea verificării din profil, în secțiunea Setările contului.

A fost util acest articol?

Articole similare

Obține ajutor pentru rezervări, cont și multe altele.
Conectează-te sau înscrie-te